Design: Dan England and Deesh Grewal

TRAFALGAR INFANT SCHOOL
Trafalgar Infant School Banner
Our School Governors

In order that issues such as finance, building maintenance, staffing, pupils welfare and the monitoring of developments in the teaching curriculum are addressed, the Governing Body divides into sub-committees. Each Governor is a member of at least one of the following sub-committees:


Achievement & Curriculum - Fiona Optholt (Chair)

Finance - Simon Bradley (Chair)

Resources - Lynne Thompson (Chair)
Parents, Pupils and Community - Jane Burton (Chair)

Sub-committees

Trafalgar Infant school can provide information to interested parties under the Freedom of Information Act. The information available and associated costs can be downloaded from here.

Our Data Protection Policy is available here.

Parent Governors are elected by parents with children at the school  for a 3 year term.

The Staff Governor is elected by the staff of the school for a 4 year term.

Co-opted Governors are appointed by the Governing Body for a 4 year term.

The LA Governor is appointed by the Local Authority for 4 years. 

Name

Category of governor

Committee membership


Appointed By

Date of Appointment

Term of Office

Pecuniary Interests

(Other governorship roles, relationships)

Attendance record

2015-2016

Olubukola Braithwaite

Co-opted

A & C committee

Governing Body appointment

14 September 2016

4 years

Has a child who attends another school in the locality.


Newly appointed

Simon Bradley

Co-opted

A & C and Finance

Chair of Governors

Governing Body  reappointment

26 March 2015

4 years

Married to a member of staff at the school. Has a child who attends another school in the locality.


10/10 meetings.

Jane Burton

Staff

Finance and PPC


Elected by staff

20 December 2012

4 years

Has children who attend other schools in the locality.

10/10 meetings.

François Côté

Co-opted

Resources


Governing Body  Appointment

14 September 2016

4 years

Is a parent at the school

Newly appointed

Joe Jones

Parent

Resources and Pay


Elected by parents

23 October 2015

3 years

None registered.

6/6 meetings

Lizzy Lenferna de la Motte

Local Authority

PPC

Vice Chair of Governors


LA appointment

21 April 2014

4 years

Employed by Achieving for Children

7/7 meetings.

Eleanor Merrick

Co-opted

PPC and Resources


Governing Body appointment

24 June 2015

4 years

Has a child who attends another school in the locality. Employed by Roehampton University.

8/10 meetings

Eliza Nash

Co-opted

A & C committee


Governing Body appointment

27 July 2015

4 years

Has a child at this school and a child in another school in the locality.

7/7 meetings

Fiona Optholt

Associate Member

A & C committee


Governing Body appointment

23 July 2015

4 years

Is a member of staff at this school.

7/7 meetings

Laura Sands

Associate Member

Resources and Finance


Governing Body appointment

27 March 2015

4 years

Is a member of staff at this school. Has a child who attends another school in the locality.


9/10 meetings.

Alastair Sewell

Parent

PPC


Elected by parents

17 October 2016

3 years

None registered

Newly appointed

Debra Staynes

Associate Member

PPC


Governing Body reappointment

6 December 2016

4 years

Is a member of staff at this school.

7/7 meetings.

Michelle Tempest Mitchell

Co-opted

A & C committee


Governing Body appointment

14 September 2016

4 years

Is a parent at the school

7/7 meetings.

Lynne Thompson (Headteacher)

Resources and Finance



None registered.

10/10 meetings.

Past Governors


Barry Aherne

Co-opted

A & C committee

Governing Body

23 July 2015

4 years

Resigned on: 2 March 2016





Rachel Newsome

Parent

Resources


Elected by parents

18 November 2013

4 years

Resigned on: 1 July 2014




Alison Brooks

Parent

A & C committee

Elected by parents

4 June 2013

4 years

Resigned on: 17 March 2015




Lina Stathopoulou

Parent

PPC committee


Elected by parents

6 October 2011

4 years

Term of office ended on: 6 Oct 2015




Gemma Beckensale

Co-opted

PPC and Pay


Governing Body reappointment

26 March 2015

4 years

Resigned on: 28 June 2016




Cathy Bird

Co-opted

Resources and Finance


Governing Body reappointment

26 March 2015

4 years

Resigned on: 28 June 2016




Andy Brown

Parent

A & C committee

Vice Chair of Governors


Elected by parents

4 October 2012

4 years

Term of office ended on: 4 Oct 2016





If you have a concern or a complaint please see our Complaints Procedure.