Trafalgar Infant School is a community school belonging to the Trafalgar Schools' Federation (TSF).

20181221 - Singalong

Our Governing Body

The TSF governing body consists of the Executive Headteacher, Staff and Parent Governors, a Local Authority Governor and Co-opted Governors.  

The Federation Governors have a legal responsibility for the overall management of each school individually and collectively and are actively involved in school life. The Governors form a management committee to support the Executive Headteacher and two school management teams. Find out more about our Governing Body below.

Governing Body Vacancies

Trafalgar Infant School is committed to safeguarding and promoting the welfare of children and young people and expects all staff and volunteers to share this commitment. 

There are currently no vacancies on the Governing Body.

Staff Vacancies

Trafalgar Infant School is committed to safeguarding and promoting the welfare of children and young people and expects all staff and volunteers to share this commitment. 

The link below will take you to the current application pack which is available from eTeach. 

Trafalgar HT Application Pack

Our School Governors

Parent Governors are elected by parents with children at either of the Trafalgar schools, for a 4 year term.

The Staff Governor is elected by the staff of  both Trafalgar schools, for a 4 year term.

Co-opted Governors are appointed by the governing body for a 4 year term.

The LA Governor is nominated by the Local Authority  and appointed by the governing body for a 4 year term.

If you have a concern or a complaint please see our Complaints Policy

school-5

Sub-Committees of the Governing Body

The full governing body (FGB) meets at least once a term. In order that issues such as finance, building maintenance, staffing, pupils welfare and the monitoring of developments in the teaching curriculum are addressed, the Governing Body divides into sub-committees. Each Governor is a member of at least one of the following sub-committees:

  • Teaching, Learning and Assessment (TL&A) - Chair: Fiona OptHolt
  • Resources – Chair: Piers Allen
  • Pupils, Parents & Community (PPC) – Chair: Jane Burton
  • Finance - Chair: Simon Bradley

The current Chair of the FGB is Simon Bradley
The current Vice Chair of the FGB is Harry Owen

If you would like to contact the Governing Body please email governors@trafalgarfederation.org.uk

Governing Body Register of Interests 2019-2020

Name:
Category of Governor:
Committees:
Appointed By:
Date of Appointment:
Term of Office:
Pecuniary Interests:Attendance Record:
2018 - 2019:
Jamie Allen
Deputy Headteacher of Junior School
Associate Member
TL&A
Governing Body appointment
26 September 2017
4 Years
None registered.7/7
Piers Allen
LA Governor
Resources, PPC & Pay
Governing Body appointment
26 September 2017
4 Years
Lincoln Avenue Residents Assn,
FORCE,
Friends of Kneller Gardens,
Richmond Health & Wellbeing Board,
Twickenham & Richmond Liberal Democrats (Co-Chair)
8/11
Simon Bradley
Co-Opted
TL&A & Finance
Governing Body appointment
26 September 2017
4 Years
Has a child who attends another school in the locality.
Is related to a member of school staff.
10/10
Olubukola Braithwaite
Co-Opted
PPC, Finance & Pay
Governing Body appointment
26 September 2017
4 Years
Has a child who attends another school in the locality.10/11
Jane Burton
Co-Opted
TL&A
Governing Body appointment
10 October 2017
4 Years
Has a child who attends another school in the locality. Is a member of school staff.6/7
François Côté
Co-Opted
Resources, Finance & Pay
Governing Body appointment
26 September 2017
4 Years
None registered10/11
Jo Dyson
Co-Opted
TL&A
Governing Body appointment
17 May 2019
4 Years
None registeredNewly appointed
Nina Ghosh
Senior Administrative Officer TJS
Associate Member
PPC
Governing Body appointment
6 December 2017
4 Years
None registered1/7
Nandita Hume
SBM TJS
Associate Member
Finance & Resources
Governing Body appointment
6 December 2017
4 Years
None registered7/10
Caroline Jenkins
Staff
PPC
Elected by staff of both schools
5 October 2018
4 Years
None registered6/7
Ciaran Jones
Co-Opted
TL&A
Governing Body appointment
13 September 2018
4 Years
None registered7/7
Param Kundi
Parent
PPC
Elected by Parents of both schools
7 November 2017
4 Years
Self employed IT Consultant.6/7
Tom Lalonde
Parent
Resources
Elected by Parents of both schools
3 October 2018
4 Years
None registered7/7
Fiona Optholt
Deputy Headteacher of Infant School
Associate Member
Governing Body appointment
26 September 2017
4 Years
None registered7/7
Harry Owen
Co-Opted
Resources
Governing Body appointment
2 October 2018
4 Years
None registered.6/7
Gemma Hobcraft
Co-Opted

Governing Body appointment
10 January 2020
4 Years
None registered.Newly appointed
Laura Sands
SBM TIS
Associate Member
Finance & Resources
Governing Body appointment
5 December 2017
4 Years
None registered.6/10
Debra Staynes
School Secretary TIS
Associate Member
PPC
Governing Body appointment
5 December 2017
4 Years
None registered.1/7
Lynne Thompson
Executive Headteacher
Ex-Officio
Finance, Resources & Pay
Governing Body appointment
26 September 2017
None registered.11/11
Richard Castle
Co-opted
Governing Body appointment
09 March 2021
4 Years
None registeredN/a
Kevin Chung
Associate Member
Governing Body appointment
09 March 2021
4 Years
None registeredN/a

Past Members of the Governing Body

Name:
Category of Governor:
Committees:

Appointed By:
Date of Appointment:
Term of Office:
Pecuniary Interests:Attendance Record :

Carlene Boland
Co-Opted
Governing Body appointment
26 September 2017
4 Years
Resigned on 19/01/18
N/aN/a
Fiona Auty
Co-Opted
PPC
Governing Body appointment
26 September 2017
4 Years
Resigned on 24 May 2018
N/aN/a
Fiona Bricknell
Staff Governor
TL&A
Elected by staff of both schools
10 October 2017
4 Years
Resigned on 21 July 2018
N/aN/a
Louise Henshaw
Parent
PPC
Elected by Parents
7 November 2017
4 Years
Resigned on 4 Sept 2018
N/aN/a
Hannah Powles
Co-Opted
Resources
Governing Body appointment
26 September 2017
4 Years
Resigned on 26 March 2019
N/aN/a
Michelle Tempest Mitchell
Co-opted
TL&A
Governing Body appointment
26 September 2017
4 Years
Resigned on 21 July 2019
N/aN/a
Chris PowellGoverning Body appointment 26/09/2017
Resigned on 03/12/2019
N/aN/a